Warning: The magic method Automattic\WooCommerce\Admin\FeaturePlugin::__wakeup() must have public visibility in /usr/home/AdamBor/domains/www.luizaszmyt.pl/public_html/wp-content/plugins/woocommerce/packages/woocommerce-admin/src/FeaturePlugin.php on line 316 Jak zaplanować urlop w 2021r., aby go nie stracić? – Świadomi w pracy

Jak zaplanować urlop w 2021r., aby go nie stracić?

Mamy Nowy Rok – Rok 2021. Wszyscy mamy nadzieję, że będzie on łaskawszy niż 2020, bardziej stabilny i przyniesie więcej pozytywów. Wielu z nas marzy o wakacjach, wyjeździe w nieznane, niczym niezakłóconej podróży. Nie wszyscy mogli sobie na to pozwolić w 2020 – ze strachu lub/i ze względu na wprowadzane regulacje, które ograniczały albo znacznie utrudniały podróżowanie. Niemniej jednak – bez względu na to w jaki sposób będziesz spędzać urlop w 2021r., zasługujesz na odpoczynek. Jak zaplanować urlop w 2021 roku, aby go nie stracić? Pewnie zastanawiasz się, dlaczego masz go stracić. Bez obaw, nic nie stracisz. Możesz co najwyżej zyskać – więcej odpoczynku, więcej dni wolnych od pracy. Jak to zrobić? Czytaj dalej – przygotowałam dla Ciebie noworoczny prezent!

Dni wolne od pracy w 2021 Roku

1 Stycznia  (piątek) – Nowy Rok

6 Stycznia  (środa) – Święto Trzech Króli

4 kwietnia  (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt

5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt

1 maja (sobota) – Święto Pracy

3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja

23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego

1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych

11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt

26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Wymiar urlopu wypoczynkowego 

O urlopie wypoczynkowym i jego wymiarze pisałam tutaj. Dla przypomnienia każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy:

• 20 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat

• 26 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony co najmniej 10 lat

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę 

O dodatkowym dniu wolnym za święto przypadające w sobotę pisałam tutaj. W 2021 Roku dwa święta przypadają w sobotę – Święto Pracy 1 Maja oraz Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia. Za te dni pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi dwa inne dodatkowe dni wolne (pod warunkiem, że sobota jest dla pracownika dniem wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy – więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Pracownik sam może wystąpić z wnioskiem o przyznanie mu dnia wolnego we wskazanym dniu – np. w dniu poprzedzającym lub występującym bezpośrednio po dniu świątecznym. Aby skorzystać z dnia wolnego w wybranym przez siebie dniu musi uzyskać zgodę pracodawcy.

Jak zaplanować urlop, żeby go nie stracić? 

STYCZEŃ

2 DNI URLOPU WYPOCZYNKOWEGO = 6 DNI WOLNEGO OD PRACY

albo

4 DNI URLOPU  WYPOCZYNKOWEGO = 10 DNI WOLNEGO OD PRACY

1 Stycznia przypada w piątek, a więc bez brania dodatkowego urlopu wypoczynkowego mamy długi weekend – 3 dni wolnego od pracy. 

Z 3 dni  możemy zrobić 6 dni wolnego decydując się na urlop wypoczynkowy 4 i 5 stycznia. 6 Stycznia jest dniem wolnym od pracy.

To nie wszystko! Styczniowy urlop możemy wydłużyć aż do 10 dni wolnego, wykorzystując wyłącznie 4 dni urlopu wypoczynkowego. 10 dni wolnego uzyskamy decydując się na urlop wypoczynkowy w poniedziałek (4 stycznia), wtorek (5 stycznia), czwartek (7 stycznia) i piątek (8 stycznia). 

KWIECIEŃ

4 DNI URLOPU WYPOCZYNKOWEGO = 9 DNI WOLNEGO OD PRACY

W kwietniu przypada Wielkanoc. Długi weekend świąteczny możemy wydłużyć do 9 dni wolnego od pracy. Uzyskamy to decydując się na urlop wypoczynkowy w dniach od 6 Kwietnia (wtorek) do 9 Kwietnia (piątek).

MAJ

3 DNI URLOPU WYPOCZYNKOWEGO + DZIEŃ WOLNY ZA ŚWIĘTO PRZYPADAJĄCE W SOBOTĘ  = 9 DNI WOLNEGO OD PRACY

Weekend majowy możesz wydłużyć do 9 dni wolnego od pracy, wykorzystując wyłącznie 3 dni urlopu wypoczynkowego. 

Święto Pracy (1 Maja) przypada w sobotę. Jak już pisałam, za święto przypadające w sobotę przysługuje Ci inny dzień wolny od pracy – więcej przeczytasz tutaj. Święto Konstytucji 3 Maja przypada w poniedziałek. Wnioskując o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę (1 Maja) we wtorek (4 Maja) i urlop wypoczynkowy w dniach od 5 Maja (środa) do 7 Maja (piątek) uzyskasz 9 dni wolnego od pracy.

Uwaga!

Zielone Świątki – Zesłanie Ducha Świętego przypada w niedzielę. Za święto przypadające w niedzielę nie przysługuje Ci (niestety) żaden dodatkowy dzień wolny od pracy. 

CZERWIEC

1 DZIEŃ URLOPU WYPOCZYNKOWEGO = 4 DNI WOLNEGO OD PRACY

albo 

4 DNI URLOPU WYPOCZYNKOWEGO = 9 DNI WOLNEGO OD PRACY

Boże Ciało w 2021 roku przypada w czwartek (3 Czerwca). Decydując się na urlop wypoczynkowy w dniu 4 Czerwca (piątek) uzyskasz aż 4 dni wolnego. 

Dni wolne możesz wydłużyć do 9 dni,  jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego w dniach od 31 Maja (poniedziałek) do 2 Czerwca (środa) oraz 4 Czerwca (piątek) – wykorzystując 4 dni urlopu wypoczynkowego. 

LISTOPAD

1 DZIEŃ URLOPU WYPOCZYNKOWEGO = 4 DNI WOLNEGO OD PRACY

albo

4 DNI URLOPU WYPOCZYNKOWEGO = 9 DNI WOLNEGO OD PRACY

albo 

8 DNI URLOPU WYPOCZYNKOWEGO = 16 DNI WOLNEGO OD PRACY

W listopadzie  możesz skorzystać z dni wolnych, nie wykorzystując wiele z puli przysługującego Ci urlopu wypoczynkowego. Możesz to zrobić na kilka sposób. Poniżej przestawiam 4 moje propozycje:

1. Dzień Wszystkich Świętych (1 Listopada)  przypada w 2021 roku w poniedziałek. Decydując się na 4 dni urlopu wypoczynkowego  w dniach od 2 listopada (wtorek) do 5 listopada (piątek) uzyskasz aż 9 dni odpoczynku. 

2. Narodowe Święto Niepodległości (11 Listopada) przypada w czwartek. Decydując się na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1 dnia (12 Listopada) uzyskasz 4 dni odpoczynku. 

3. Narodowe Święto Niepodległości (11 Listopada) przypada w czwartek. Decydując się na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego w wymiarze czterech dni  (od 8 Listopada do 10 Listopada oraz 12 Listopada) uzyskasz aż 9 dni odpoczynku. 

4. Decydując się na skorzystanie z 8 dni urlopu wypoczynkowego, konsumując propozycje przedstawione w pkt 1 i 3, uzyskasz aż 16 dni odpoczynku!

GRUDZIEŃ

DZIEŃ WOLNY ZA ŚWIĘTO PRZYPADAJĄCE W SOBOTĘ = 3 DNI WOLNEGO OD PRACY

albo

4 DNI URLOPU WYPOCZYNKOWEGO + DZIEŃ WOLNY ZA ŚWIĘTO PRZYPADAJĄCE W SOBOTĘ = 9 DNI WOLNEGO OD PRACY

Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy, ale w 2021 możesz sprawić, że będzie, a to za sprawą tego że Boże Narodzenie przypada w sobotę (25 Grudnia). Jak już wiesz, za święto przypadające w sobotę musisz otrzymać od pracodawcy inny dzień wolny od pracy. Występując z wnioskiem o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w dniu 24 Grudnia zyskasz święta trwające nie 2 dni, a 3 dni. 

Okres świąteczny możesz wydłużyć aż do 9 dni, decydując się na skorzystanie z 4 dni urlopu wypoczynkowego w dniach od 20 Grudnia (poniedziałek) do 23 Grudnia (czwartek)  oraz występując do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę (Boże Narodzenie) w dniu 24 Grudnia. Pamiętaj, że aby skorzystać z dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w wybranym przez siebie dniu, musisz uzyskać zgodę pracodawcy.


Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią lub/i wątpliwościami  w komentarzu lub wiadomości prywatnej – możesz skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego tutaj

Luiza Szmyt

Jestem prawniczką. Specjalizuję się w prawie pracy. W wolnym czasie czytam dobre książki, podróżuję i (próbuję) gotować. Chcę pokazać Ci, że prawo nie musi być niezrozumiałym ciągiem liter.

4 Comments

 • Posted 2 stycznia 2021
  by Ania

  Świetny artykuł! Będę korzystać przez cały rok. Dziękuję 🙂

 • Posted 2 marca 2021
  by bursa escort

  I love the efforts you have put in this, thank you for all the great posts. Ailis Klaus Besse

 • Posted 5 marca 2021
  by hairy females

  Well I sincerely enjoyed studying it. This post offered by you is very effective for accurate planning. Linnell Pavlov Hazlip Lulita Jacky Lindahl

Zostaw komentarz

Luiza Szmyt © 2024. All Rights Reserved.